Polish Czech English French German Italian Russian Spanish

Geoportal

Dane statystyczne

Interaktywna mapa

Pogotowie wod-kan

Pierwsza pomoc

Czas pracy UG

Wynajem sal sport.

O Gminie w mediach

Statystki odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj176
mod_vvisit_counterWczoraj1524
mod_vvisit_counterBieżący tydzień3107
mod_vvisit_counterMiniony tydzień9102
mod_vvisit_counterBieżący missiącu32158
mod_vvisit_counterMiniony miesiąc41944
mod_vvisit_counterRazem1731119
Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Karta Dużej Rodziny

ASF- Afrykański Pomór Świń PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 27 Luty 2018 13:37
Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 
Przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).
Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików. 
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznym zwalczeniu ognisk ASF jest szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem na pojawienie się objawów klinicznych oraz bezzwłoczne podjęcie działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.
Objawy afrykańskiego pomoru świń mogą być niespecyficzne, podobne do innych chorób lub zatruć, mogą być różne w różnych stadach 
Objawy, które zawsze powinny zaniepokoić hodowcę:
• nagłe padnięcia świń - ASF w stadzie świń może niekiedy objawić się jedynie nagłymi padnięciami, bez innych objawów towarzyszących;
• wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała (do 40,5-42°C), któremu mogą nie towarzyszyć inne symptomy (gorączkujące świnie mają czasem zachowany apetyt, poruszają się na ogół normalnie);
• inne objawy kliniczne, które mogą dołączyć do gorączki:
- sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,
- drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze,
- zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,
- duszność,
- pienisty wypływ z nosa,
- wypływ z worka spojówkowego,
- biegunka - często z domieszką krwi,
- wymioty,
- niedowład zadu,
- objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych,
- ronienia u prośnych macior;
• niekiedy gorączce mogą towarzyszyć posmutnienie, utrata apetytu, szybkie i trudne oddychanie oraz zaleganie wydaliny z nosa i oczu, wymioty, zaparcia, krwista biegunka, przed śmiercią może nastąpić śpiączka, która pojawia się jeden do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych.
W przypadku najmniejszego podejrzenia wystąpienia (lub nawet tylko domniemania możliwości wystąpienia w ASF w stadzie – szczególnie na obszarach występowania choroby lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie wystąpienia ASF do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia choroby.
Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia ASF, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.
W ramach podjętych działań mających na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w dniu 28 lutego 2018 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia MRiRW                  w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF (Dz. U. z 2018 r. poz. 360). Zgodnie z ww. zmianą rozporządzenia wskazane zasady bioasekuracji będą obowiązywały na obszarze całego kraju.
Poprawiony: Czwartek, 01 Marzec 2018 10:21