Polish Czech English French German Italian Russian Spanish

Geoportal

Dane statystyczne

Interaktywna mapa

Pogotowie wod-kan

Pierwsza pomoc

Czas pracy UG

Wynajem sal sport.

O Gminie w mediach

Statystki odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1564
mod_vvisit_counterWczoraj1594
mod_vvisit_counterBieżący tydzień3158
mod_vvisit_counterMiniony tydzień13830
mod_vvisit_counterBieżący missiącu39928
mod_vvisit_counterMiniony miesiąc65508
mod_vvisit_counterRazem2087730
Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Karta Dużej Rodziny

Szlakiem sadów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 10 Marzec 2009 14:20

W dniu 24.09.2004r. Urząd Gminy Stolno zorganizował jesienny rajd turystyczny „Szlakiem Starych Sadów” do miejscowości Gruczno i Chrystkowo.
    Specyficzny klimat panujący w strefie zbocza doliny Wisły już od kilkuset lat sprzyjał zakładaniu sadów. Obecnie w Parku Krajobrazowym Doliny Wisły zachowały się właśnie w Chrystkowie i Grucznie pozostałości tych sadów, Głównie jabłoni i śliw. Sposoby ich przetwarzania o i odmiany rozsad gatunków jabłoni można spotkać w Chrystkowie, a w muzeum w starej pięknej chacie z 1770r. pochodzącej z czasów osadnictwa holenderskiego zachowane są przyrządy i urządzenia do suszenia owoców i ich przetwórstwa.

     Odwiedziliśmy również Gruczno, gdzie znajduje się rezerwat przyrody „Parowy Ostnicowe Gruczno” oraz pięknie położone grodzisko z widokiem na pradolinę Wisły i Chełmno.
     W Grucznie grupa młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Wabczu i Robakowie miała możliwość uczestniczenia w tej niecodziennej wyprawie. Przy ognisku wymyślała hasła związane z rajdem i parkiem krajobrazowym, pieczono kiełbaski przy ognisku. Pogoda była łaskawa mimo zapowiedzi deszczu i zimna, co zapewne zostawi każdemu uczestnikowi w pamięci niezapomniane chwile.

 

Fotografie z wyjazdu